Madshus Race Speed Classic har inför säsongen 24/25 fått stora förändringar i grunden som nu är både lättare, stabilare och med ännu bättre kraftöverföring. Nya Race Speed-serien har delar från Madshus mest avancerade tekniker men i ett lite enklare paket. En lite tyngre kärna som är robustare och ger bra stabilitet samt att undertill finns Madshus näst bästa belag vilket fortfarande är av väldigt hög klass, det ger en skön känsla och bra glid. Race Speed Classic har varit en storsäljare i flera år tack vare den höga kvalitén i ett väldigt bra prisläge. Skidan är mångsidig och lämpar sig väl för både träning och tävling i de allra flesta förhållanden i spåret och ger dig mycket bra förutsättningar att lyckas.
OBS: Bindning ingår inte i den här skidan. Många leverantörer väljer att visa upp sina skidor med bindning, men notera att bindningen inte ingår i skidan. Du får därför inte glömma att köpa med en bindning om du behöver en.
Hur väljer jag längd på längdskidan?
Det är inte säkert att du vet vilken längd du ska ha på dina längdskidor. Lugn, skriver du lite info om dig själv i inforutan så plockar vi ändå ut rätt par till dig. Du behöver en skida som är ca 20-30cm längre än vad du själv är. Valet av längd beror även på vad du väger.
Skulle du välja en längd som inte passar dig kommer vi kontakta dig när vi plockar ut längdskidorna!